До бюро правової допомоги звернулася громадянка Л. з проханням роз’яснити їй права її сина, якого на вулиці зупинили співробітники Національної поліції України. Підставою для цього стало, на їхню думку, знаходження його в стані алкогольного сп’яніння. Це не поодинокий випадок, подібні ситуації відбуваються дуже часто практично у всіх населених пунктах країни. Тому важливо знати свої права і обов’язки, щоб звести негативні наслідки для себе до мінімуму.
Що необхідно знати, якщо до Вас на вулиці підійшли співробітники Національної поліції України та вимагають провести перевірку на стан алкогольного сп’яніння?
Дане питання роз’яснює начальник відділу правопросвітництва Третього одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Згідно ст. 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення, правопорушенням є поява в громадських місцях у п’яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль.
До відповідальності може бути притягнуто лише особа, яка досягла 16 років.
За які саме дії особа може бути притягнута до відповідальності?
Наприклад, це поведінка в стані сп’яніння, яка явно порушує загальновизнані норми (непристойні висловлювання або жести, грубі вигуки, нав’язливе ставлення до громадян тощо); коли порушник має непристойний зовнішній вигляд, що викликає відразу (брудний, мокрий, розстебнутий одяг тощо); через сп’яніння особа повністю чи значною мірою втратила орієнтування (безцільно стоїть чи безцільно пересувається з місця на місце, у неї порушена координація рухів, звідси – нестійкість, хитка хода); п’яний повністю безпорадний (у непритомному стані)
З вищезазначеного випливає, що сам факт появи особи у п’яному вигляді в місцях скупчення народу, якщо при цьому поведінка є пристойною, не є підставою для притягнення до адміністративної відповідальності.
Також слід мати на увазі, що обов’язковою ознакою цього правопорушення є місце його вчинення, а саме – громадське місце. Це можуть бути сквери, парки, стадіони, підземні переходи, всі види громадського транспорту, тошо.
Також необхідно знати, що відповідно до Закону України «Про Національну поліцію України», до особи, яка перебуває в публічному місці і внаслідок сп’яніння втратила здатність самостійно пересуватися чи створює реальну небезпеку оточуючим або собі – може застосовуватися поліцейське піклування, яке тягне передачу в спеціальний лікувальний заклад або за місцем проживання.
Що стосується адміністративної відповідальності передбаченої за появу в громадських місцях у п’яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль, ст 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачає попередження або накладення штрафу від одного до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. (від 17 до 85 грн).
З метою отримання правових консультацій та роз’яснень звертайтеся до Южненського бюро правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Южне, вул. Т. Шевченка,7, тел. (04842) 24-020; 22-576.
Использование материалов разрешается только при условии наличия прямой ссылки на адрес материала на сайте www.yuzhny.info.
Подписывайтесь на наш канал в Telegram и наш аккаунт в Instagram - будьте всегда в курсе наших новостей