В Україні склали рейтинг міст за відсотком середньої заробітної платні, який йде на оренду житла. Подекуди українці віддають до 80% заробітку на винайм тимчасової оселі. Що далі від лінії фронту, тим більший відсоток зарплатні «зʼїдає» оренда. Такі результати дослідження порталу з нерухомості DIM.RIA та кадрового сайту Work.ua.
Згідно з аналітичними даними двох українських компаній, найбільшу середню заробітну плату отримують жителі Києва — 20 тис. гривень. Водночас середня ціна на однокімнатну квартиру також лідирує серед усіх регіонів — 15,51 тис. гривень. З огляду на це, частка витрат на оренду житла у столиці дорівнює 78%.
Найнижчий відсоток від зарплатні за оренду квартири платять жителі:
- Херсона — 21%;
- Харкова — 34%;
- Миколаєва — 35%.
Діапазон у 42-45% середнього заробітку припадає на житло у таких містах:
- Тернопіль;
- Запоріжжя;
- Одеса;
- Кропивницький;
- Чернігів.
Так, середня зарплата у Тернополі становить 16 тис. гривень, а середня вартість “однокімнатки” — 6,643 тис. гривень.
Баристі у Львові та вантажнику в Києві не позаздриш
Розмір середньої заробітної плати — не єдиний критерій, який варто використовувати для аналітики. Адже представники десятків професій заробляють набагато менше чи більше. Тож ми вирішили зʼясувати, чи легко винаймати житло представникам десяти найзатребуваніших професій.
У столиці житло найлегше винаймати менеджерам з продажу — ці фахівці заробляють в середньому 30 000 грн, тож на оренду витрачають 52% доходу. Найважче ж доводиться комплектувальникам та вантажникам — за середньої зарплати у 16 500 грн, вони в середньому витрачали б на однокімнатне житло 94% зароблених коштів.
Найдоступнішим для представників затребуваних професій є прифронтовий Харків — тут оренда однокімнатного помешкання обходиться в середньому у 5 783 грн. У цьому місті найбільш обтяжені орендою касири — 43% їх зарплати вистачить на однокімнатне житло.
У Дніпрі, як і у Києві, оренда житла найбільш доступна менеджерам з продажу: із середньої зарплати у 23 000 грн однокімнатна квартира «зʼїдає» в середньому 55%. Найважче ж доводиться барменам та баристам (за оренду квартири треба віддати 94% зарплати), касирам та офіс-менеджерам (85%).
Одеса виявилася дружньою до водіїв — з їх середньої зарплати у 25 000 грн на оренду доведеться витратити 31% доходу. Понад 50% від зарплати в Одесі на оренду житла витрачають лише бармени та баристи (52%).
Найбільш кусючими виявилися ціни у Львові — тут представникам всіх найзатребуваніших професій доведеться витрачати на винаймання однокімнатної квартири більш ніж половину зарплати. Очевидно непосильною є оренда для продавців-консультантів, офіс-менеджерів (92%), касирів (95%), барменів та барист (96%).
Наголосимо, що ці цифри виходять із середніх розмірів заробітних плат. Так, кухарям у Дніпрі пропонують в середньому 17 500 грн. Однак з-поміж 200 вакансій для цих фахівців у Дніпрі є вакансії із зарплатою до 75 000 грн. Тож багато чого залежить від досвіду, кваліфікації та навичок.
Найвища «орендна спроможність» у фахівців у Харкові та Одесі
Щоб остаточно переконатися у тому, які найбільші міста України є найдоступнішими для оренди, було розглянуто ще шість популярних професій з різним рівнем доходів та пораховано, скільки однокімнатних квартир представники цих професій можуть винайняти. Вийшов індекс «орендної спроможності», за аналогією з поняттям «купівельної спроможності».
Наприклад, водій-міжнародник найбільше заробляє у Львові — 50 000 грн. Однак його «орендна спроможність» така сама, як у колеги з Одеси, що заробляє 42 500 грн. Обидва можуть винайняти по 5,5 квартир у своїх містах.
Для айтівців оренда — не проблема
Деякі пропозиції роботи на сайті Work.ua передбачають лише віддалену форму співпраці. Передусім це вакансії для представників IT-сфери та digital-професій. Ми вибрали чотири професії із найбільшою заробітною платою та винятково віддаленою формою співпраці та зіставили з вартістю оренди у пʼяти найбільших містах. Зʼясувалося, що жоден з фахівців не буде витрачати на оренду понад чверть свого доходу. Єдиний виняток — Full Stack програміст, для якого оренда житла в Києві становить 26% зарплати.
Мешканці яких міст та представники яких професій не «обтяжені орендою»
Менш як 30% доходу на оренду житла витрачають лише мешканці Херсону, якщо виходити із середніх заробітних плат. Також оренда житла не обтяжує, наприклад, рекрутерів та маркетологів у Харкові — їм доводиться витрачати 29% зарплати. Цілком по кишені життя у великих містах і для представників IT-професій.
Найважче ж орендувати квартиру у Києві та Львові. Причому в абсолютних цифрах лідирує столиця — в середньому оренда однокімнатного помешкання тут коштує 15 517 грн проти 14 791 грн у Львові. Однак саме у місті Лева оренда «зʼїсть» найбільшу частку зарплатні.
У цьому дослідженні ми розглядали лише соло-оренду житла, тобто, у нашому разі, домогосподарство — це одна людина. Якщо ж квартиру винаймає родина, фінансовий тягар зменшується. Наприклад, у родині, де чоловік — водій, а дружина — вчителька англійської, частка витрат на оренду житла у Києві складе близько 30% проти 62% та 78%, якби вони мешкали окремо.
Использование материалов разрешается только при условии наличия прямой ссылки на адрес материала на сайте www.yuzhny.info.
Подписывайтесь на наш канал в Telegram и наш аккаунт в Instagram - будьте всегда в курсе наших новостей
Ціни на оренду житла в Одесі доволі непогані ще https://kvartiri.com.ua/orenda-kvartiri/odesa/ . Це все залежить від попиту та пропозиції. А якщо ще враховувати, що Одесу доволі часто атакують росіяни, то така ціна взагалі не новина.