Начальники управлінь та відділів освіти, а також керівники дитячих садків з різних громад Одеського району 19 жовтня приїхали в наше місто, аби взяти участь в регіональному педагогічному форумі. Тема заходу – «Актуальні проблеми дошкільної освіти та шляхи їх вирішення в умовах воєнного стану». Урочисте відкриття форуму відбулось у великій залі Палацу культури «Дружба». Тут з привітальним словом до освітян Одещини звернулись почесні гості:
- Южненський міський голова Володимир Новацький;
- заступник голови Одеської ОВА Олександр Харлов;
- голова Одеської РВА Олександр Гринчак;
- голова Одеської районної ради Віталій Барвіненко;
- директор Департаменту освіти і науки ОВА Олександр Лончак;
- проректор з науково-педагогічної та соціально-гуманітарної діяльності Одеської академії неперервної освіти облради Оксана Кузнєцова.
Олександр Гринчак: «Саме з дитячого садка починається старт дитини в пізнанні навчання. Від вихователів залежить те, якою вийде в дорослий світ ця дитина. Останні три роки дуже важкі для освіти України, спочатку була пандемія, зараз воєнний стан, але педагоги адаптувалися, рухаються вперед і роблять все, щоб навчальний процес не зупинився і за це їм велика шана. Хотілося, щоб освітяни отримали під час цього форуму корисну для себе інформацію, нові знання, які потім застосували б в своїй роботі».
Одна з основних проблем, яка постала перед закладами дошкільної освіти і нашої громади, і всіх інших ОТГ області та країни – відсутність в дитсадках укриттів, де під час повітряної тривоги вихователі та діти могли б переховуватись. Але, як зазначив голова Департаменту освіти і науки ОВА Олександр Лончак, крок за кроком дитсадки почали повертатись до очного режиму роботи і це стало можливим завдяки тому, що в громадах знайшли спосіб та фінансування для облаштування укриттів. Станом на 1 вересня цього року на Одещині в очному режимі працює 400 дитсадків. Южненська ОТГ в числі тих громад, де всі навчальні заклади (і дитсадки, і школи) функціонують очно і з забезпеченням гарячого харчування. На жаль, не у всіх ОТГ аналогічна ситуація. В Южному була проведена низка ремонтів в сховищах житлових будинків (а також шкіл), які і стали укриттям для вихованців дитсадків. Управлінці обирали саме ті підвальні приміщення багатоповерхівок, які розташовані найближче до дошкільних закладів, як того потребує нормативна база.
Олександр Лончак: «24 лютого 2022 року світ для українських діток пішов обертом. Освітній процес на Одещині зупинився, але вже на другий тиждень повномасштабної війни ми відновили його. Спробували в дистанційному форматі роботу дитсадків, допомагали вихователям батьки дітей. Але, погодьтеся, виховувати дітей за допомогою гаджета і окремо відвідувати очно садок, спілкуватися з однолітками – це різні речі. Спочатку ми створили групи з короткотривалим перебування для тих батьків, які обоє працювали. Наступний крок – літо 2022 року, тоді ми розпочали облаштування укриттів в дитсадках, де це було можливо зробити. На 1 вересня 2022-го 106 садків області відновили освітній процес в очному форматі. Наші садки не мають підвальних приміщень, тому загалом архітектурно неможливо на території закладу збудувати сховище. Ми знаємо про ці проблеми, але не зупинилися і разом почали працювати над цією проблемою. Вже 1 вересня поточного року 400 дитсадків Одещини розпочали очний формат роботи».
Серед важливих досягнень нашої громади в умовах воєнного стану – збереження всієї галузі закладів освіти. Наразі в нашій ОТГ функціонують 7 дитсадків та 6 шкіл, також є і позашкільні заклади. Всього працівників дитсадків – 156. Середня заробітна плата вихователя в Южненській громаді складає 13 тисяч 100 гривень. Про це озвучила присутнім заступниця міського голови-начальниця управління освіти Южненської міськради Олена Баранецька. Всього з місцевого бюджету на ремонт укриттів для вихованців дитячих садків нашої громади за 2022 рік було витрачено – 11,3 млн гривень; на облаштування сховищ – 800 тисяч гривень. Повномасштабна війна негавтивно вплинула на тенденцію кількості дітей в дитсадках нашої громади, число дітлахів зменшилось. Також на роботу закладів вплинули й блекаути, проте цю проблему вдалося вирішити. За кошти місцевого бюджету було закуплено 8 генераторів, це дозволило налагодити процес приготування їжі в дитсадках навіть в умовах постійних відключень електроенергії – розповіла колегам очільниця управління освіти Южненської ОТГ.
Олена Баранецька: «З 1 вересня 2022 року в нашій громаді почали роботу в очному форматі всі заклади дошкільної освіти. З вересня 2023 року всі дитсадки перейшли на такий режим роботи: старші та середні групи – повний день з триразовим харчуванням; молодші – короткотривалі групи з дворазовим харчуванням (без денного сну). Згідно з рішенням Южненської міськради про встановлення розміру плати за харчування дітей в закладах нашої ОТГ, харчування здійснюється таким чином: 30% – за рахунок батьків, 70% – за кошти місцевого бюджету. Щодо блекаутів, для дитсадків під час відключення електроенергії стало головною проблемою – приготування їжі. Наші працівники кухні виходили на роботу і о 3 годині ночі, аби приготувати сніданок в тих випадках, коли ми знали графіки відключень. Для забезпечення безперебійного живлення закладів дошкільної освіти нами за рахунок місцевого бюджету було придбано 8 генераторів на суму майже 3 млн гривень. Це дало можливість працювати садкам і годувати дітей за будь-яких обставин. На жаль, війна призвела до негативної тенденції щодо динаміки кількості дітей в дитсадках. На даний момент в нас 911 вихованців, але кількість дітлахів зменшилась, порівнюючи з минулим роком. В середньому садок відвідує 790 дітей, за кордоном сьогодні перебуває 119 наших вихованців. Одночасно з цим знайшли прихисток в Южненській ОТГ і відвідують наші дитсадки 87 дітей з числа ВПО».
Після офіційної частини форуму в Палаці культури «Дружба» почали роботу декілька локацій, де освітяни мали змогу отримати корисні знання для подальшої роботи. Було запропоновано локації з такими темами семінарів:
- Організація харчування з дотриманням HACCP;
- Безпечне освітнє середовище: принципи моделювання;
- Права учасників освітнього процесу в період правового режиму воєнного стану;
- Дитина з тривожним рюкзаком або як працювати з дітьми в період війни та стресу;
- Профілактика емоційного вигорання педагогів;
- Національно-патріотичне виховання, як невід’ємна складова освітнього процесу;
- Експрес-тренінг «Самооцінювання від А до Я»;
- Використання цифрових технологій в логопедичній роботі з дітьми з особливими освітніми потребами;
- Облаштування та будівництво укриттів: SWOT-аналіз.
Использование материалов разрешается только при условии наличия прямой ссылки на адрес материала на сайте www.yuzhny.info.
Подписывайтесь на наш канал в Telegram и наш аккаунт в Instagram - будьте всегда в курсе наших новостей
Очень тонкий момент насчёт укрытий, их просто нет. И ещё одно, что за форма такая быдляческая эти в креслах сидят с невольными лицами напротив освитян? Должно быть наоборот, пусть отчитаются что реально сделано по области для образования!