Особливості поділу майна подружжя

Информ-панорама

Поділ спільного майна подружжя здійснюється відповідно до норм Сімейного кодексу України. Відповідно до ст. 60 Сімейного кодексу України, майно, яке набуте подружжям за час шлюбу належить чоловікові та дружині на праві спільної сумісної власності, не залежно від того, що один з нитх не мав з поважної причини (навчання,ведення домашнього господарвства, догляд за дітьми) самостійного заробітку.

Спільною сумісною власністю пожружжя можуть бути: квартири, жилі і садові будинки, земельні ділянки, засоби виробництва та транспортні засоби, грошові кошти, цінні папери, тощо.

Відповідно до ст. 57 Сімейного кодексу України не підлягає поділу майно, що є особистою приватною власністю чоловіка або дружини:

  • майно, набуте нею, ним до шлюбу;
  • майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування;
  • майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але за кошти, які належали їй, йому особисто;
  • житло, набуте нею, ним за час шлюбу внаслідок його приватизації відповідно до Закону України “Про приватизацію державного житлового фонду”;
  • земельна ділянка, набута нею, ним за час шлюбу внаслідок приватизації земельної ділянки, що перебувала у її, його користуванні, або одержана внаслідок приватизації земельних ділянок державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, або одержана із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених Земельним кодексом України.
  • речі індивідуального користування, в тому числі коштовності, навіть тоді, коли вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя.
  • премії, нагороди, які вона, він одержали за особисті заслуги.
  • кошти, одержані як відшкодування за втрату (пошкодження) речі, яка їй, йому належала, а також як відшкодування завданої їй, йому моральної шкоди.
  • страхові суми, одержані нею, ним за обов’язковим особистим страхуванням, а також за добровільним особистим страхуванням, якщо страхові внески сплачувалися за рахунок коштів, що були особистою приватною власністю кожного з них.

Але, допускається поділ майна, якщо:

  • майно за час шлюбу істотно збільшилося у своїй вартості внаслідок спільних трудових чи грошових затрат або затрат другого з подружжя, воно у разі спору може бути визнане за рішенням суду об’єктом права спільної сумісної власності подружжя;
  • якщо один із подружжя своєю працею і (або) коштами брав участь в утриманні майна, належного другому з подружжя, в управлінні цим майном чи догляді за ним, то дохід (приплід, дивіденди), одержаний від цього майна, у разі спору за рішенням суду може бути визнаний об’єктом права спільної сумісної власності подружжя.
  • якщо це було передбачено угодою (шлюбним договором), укладеним при реєстрації шлюбу.

У разі поділу майна, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.

При вирішенні спору про поділ майна суд може відступити від засади рівності часток подружжя за обставин, що мають істотне значення, зокрема якщо один із них не дбав про матеріальне забезпечення сім’ї, приховав, знищив чи пошкодив спільне майно, витрачав його на шкоду інтересам сім’ї.

За рішенням суду частка майна дружини, чоловіка може бути збільшена, якщо з нею, ним проживають діти, а також непрацездатні повнолітні син, дочка, за умови, що розмір аліментів, які вони одержують, недостатній для забезпечення їхнього фізичного, духовного розвитку та лікування.

Особливості поділу майна подружжя:

– майно, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, ділиться між ними в натурі;

– якщо дружина та чоловік не домовилися про порядок поділу майна, спір може бути вирішений судом;

– неподільні речі присуджуються одному з подружжя, якщо інше не визначено домовленістю між ними;

– речі для професійних занять присуджуються тому з подружжя, хто використовував їх у своїй професійній діяльності. Вартість цих речей враховується при присудженні іншого майна другому з подружжя.

В результаті судового розгляду суд може прийняти одне з таких рішень:·         про поділ майна в натурі;·         про передачу одному з подружжя частини майна із виплатою грошової компенсації другому з подружжя;·         про розподіл майна між сторонами з урахуванням їх вартості.

Також нагадуємо, що реалізувати своє право на безоплатну правову допомогу Ви зможете у Южненському бюро правової допомоги за адресою: вул. Т.Г. Шевченка, 7 або за тел. 2-25-76.

Использование материалов разрешается только при условии наличия прямой ссылки на адрес материала на сайте www.yuzhny.info.

Подписывайтесь на наш канал в Telegram и наш аккаунт в Instagram - будьте всегда в курсе наших новостей

Интересные публикации по этой теме:

Залишити відповідь

Не пишите глупости, пожалуйста.